دانشکده علوم انسانی

English   |     |     |  
 انتخاب وب سایت:

      شانزدهم آذرماه روز دانشجو
 

شانزدهم آذر روز دانشجو گرامی باد

امروز شانزدهم آذر، روزی است که سه دانشجوی دانشگاه تهران در اعتراض به دخالتهای امریکا و انگلیس در امور ایران و سفر "ریچارد نیکسون" معاون رییس جمهوری امریکا به تهران، همراه دیگر دانشجویان بپاخاستند و سینه خود را آماج گلوله های رژیم پهلوی قرار دادند تا سندی دیگر از روح میهن پرستی، آزادی خواهی و استقلال طلبی فرزندان این مرزوبوم را برای همیشه در تاریخ ثبت کنند. این روز، روز دانشجو نام گرفته است.

دکتر علی شریعتی در باره آنان نوشته است:«اگر اجباری که به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم، همانجایی که بیست و دو سال پیش، «آذر» مان، در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای «نیکسون» قربانی کردند! این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته‌اند، نخواستند ـ همچون دیگران ـ کوپن نانی بگیرند و از پشت میز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند. از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می‏آید، بیاموزند، هرکه را می‌رود، سفارش کنند. آنها هرگز نمی‌روند، همیشه خواهند ماند، آنها «شهید» هستند. این «سه قطره خون» که بر چهره دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاشکی می‏توانستم این سه آذر اهورایی را با تن خاکستر شده‌ام بپوشانم، تا در این سموم که می‏وزد، نفسرند! اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم.»

 
      برگزاری کارگاه آشنایی با کتابخانه (ویژه جدید الورودها)
 

قابل توجه دانشجویان جدیدالورود

کارگاه آشنایی با کتابخانه و معرفی بخش ها ، و خدمات آن در تاریخ سه شنبه 9 مهر 1392 در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی و در ساعت 12:45 الی 13:45 برگزار خواهد شد. در این کارگاه علاوه بر راهنمایی در مورد نحوه عضویت در کتابخانه شیوه های جستجو در پورتال کتابخانه ای دانشگاه نیز آموزش داده خواهد شد

کتابخانه دانشکده های علوم انسانی، ادبیات و زبانهای خارجی